Osoby powracające do zdrowia po urazach oraz cierpiące na schorzenia narządów ruchu lub o podłożu neurologicznym potrzebują odpowiednich warunków do wypoczynku, regeneracji organizmu oraz właściwej rehabilitacji. Specjalne materace rehabilitacyjne powinny zapewniać takim osobom przede wszystkim elastyczność punktową. W ten sposób kręgosłup przyjmuje swoją naturalną pozycję. Dodatkowo ważna jest dobra wentylacja materaca, aby zapewnić leżącemu komfort użytkowania. Istnieją różne materace na różne schorzenia. I tak na przykład dla osób mających problemy z kręgami dedykowane są specjalne materace ortopedyczne. Najczęściej są to materace piankowe lub materace lateksowe wykonane z doskonałej jakości materiału, który dopasowuje się do kształtów ciała i nie odkształca, nawet po dłuższym czasie leżenia.
Materac do łóżka rehabilitacyjnego – zastosowanie produktu
Materac do łóżka rehabilitacyjnego jest składany i dopasowany rozmiarami do danego łóżka. Każde łóżko rehabilitacyjne musi występować bowiem wraz z odpowiednim, zdrowotnym materacem. Do łóżek zdrowotnych stosowane są materace zdrowotne lub przeciwodleżynowe. Materace do łóżek rehabilitacyjnych zwykle posiadają atesty wyrobu medycznego, które potwierdzają ich działanie profilaktyczne. Przechodzą one szereg badań klinicznych, a lekarze sprawdzają, czy rzeczywiście wspomagają one pożądane leczenie. Wspomniane materace to wysokiej klasy produkty lecznicze, które zapewniają odpowiednie podparcie, a ciężar ciała rozkłada się wtedy równomiernie. Materace takie wspomagają właściwe ukrwienie organizmu, działają profilaktycznie oraz pozwalają wspierać leczenie wielu chorób.
Materace przeciwodleżynowe
Szeroka oferta materacy antyodleżynowych sprawia, że trudno jest wybrać ten odpowiedni. Znajdą one zastosowanie wszędzie tam, gdzie chora osoba siłą rzeczy większość czasu spędza w pozycji leżącej.
Materac przeciwodleżynowy, jak sama jego nazwa wskazuje, zapobiega powstawaniu odleżyn u pacjentów. Dotyczy to osób, które z powodu wieku lub poważnej choroby, leżą przez dłuższy czas w łóżku. Zalecany jest w profilaktyce odleżyn i dalszych, trudnych do odwrócenia powikłań z nimi związanych. Co warto podkreślić, materac stosowany jest również w przypadku już istniejących ran odleżynowych. Odleżyny są bowiem głębokimi ranami, które powstają na skutek długotrwałego ucisku tkanek, a tym samym ich niedotlenienia. Pojawiają się głównie na styku wypustek kostnych i podłoża, czyli w obszarze łopatek, bioder, kości ogonowej oraz pięt i łokci. Osoby chore często pomimo odczuwalnego bólu same nie są w stanie zmienić pozycji ciała, ponieważ mają niedowład lub ograniczoną sprawność ruchową.
Skuteczne zapobieganie i zwiększenie komfortu leżenia
Na początku powstawania odleżyn uciskane miejsce staje się czerwone, co jest wynikiem nadmiernego przekrwienia, następnie pojawiają się pęcherze, a gdy te pękają, może dojść do rozwinięcia otwartej rany, pogłębiającej się aż do skóry właściwej i kości, a w efekcie do zakażenia. Dlatego tak ważne jest, aby zapobiegać odleżynom, między innymi poprzez wykorzystanie nowoczesnych materacy przeciwodleżynowych.
Przy podejmowaniu decyzji o zakupie materaca należy ocenić, czy odleżyny już występują, czy materac ma być stosowany profilaktycznie. W przypadku, gdy występują, zalecany jest rurowy materac przeciwodleżynowy. Znacząco umożliwi on leczenie już istniejących ran. Rurowy materac przeciwodleżynowy wytwarza efekt fali pod ciałem chorego. Warto dodać, iż liczbę rur można dopasować do wzrostu.
Materac gofrowy jest natomiast doskonałym rozwiązaniem do łóżka odleżynowego, jednak tylko w przypadku odleżyn pierwszego stopnia. Materac gofrowy dobrze jest również stosować profilaktycznie, zanim jeszcze na skórze pacjenta pojawią się pierwsze odleżyny. To samo dotyczy materaca piankowego lub bąbelkowego. Korzystanie z nich chroni skutecznie chorego przed bolesnymi i ciężkimi w leczeniu zmianami skórnymi.
Zachęcamy do poznania oferty naszej wypożyczalni w zakresie materacy przeciwodleżynowych.